Darłowo i okolice - informacje, walory turystyczne, atrakcje.


Darłowo - niewielkie miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Na turystów czekają piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda, mikroklimat pozbawiony wpływu przemysłu oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych.
Miasto leży na skraju Pobrzeża Słowińskiego, w dolinie Wieprzy i Grabowej (obie rzeki dostępne dla kajaków). Północną granicę stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasem wydm i znajdującymi się na wschód od Darłowa stromymi stokami morenowymi. Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza. Korzystne prądy morskie zapewniają budulec dla piaszczystych plaż, a przede wszystkim czystych kąpielisk.

Walory turystyczne Darłowa i okolic:

Plaża i morze Bałtyckie
Nadmorska dzielnica Darłowa – Darłówko, leży w pasie znanych kurortów: Ustronie Morskie – Sarbinowo – Mielno – Dąbki – Darłówko – Jarosławiec – Ustka. Miasteczko nazywane też przez turystów Darłówek może poszczycić się przepiękną plażą, podzieloną na dwie części za sprawą rzeki Wieprzy, która uchodząc do morza rozcina piaszczysty pas na 2 części. Część zachodnia jest szeroka i oddzielona od zabudowań gęstym sosnowym lasem, a wschodnia jest nieco węższa i otoczona pasem wydm. Oba odcinki plaży strzeżone są w sezonie letnim przez zawodowych ratowników, a także oferują wiele sportowych atrakcji. Turyści mogą skorzystać tu z bogatych ofert wypożyczalni sprzętu wodnego, a dla dzieci czekają materace do skakania, dmuchane zjeżdżalnie i spiralne zjeżdżalnie wodne.

Atrakcje Darłowa

Nowoczesny Park Wodny „JAN” - z morską wodą jest jedynym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Do atrakcji należą: zjeżdżalnie (duże i małe), dzika rzeka, hydromasaże, bicze wodne, jacuzzi, baseny, w tym jeden olimpijski, basen odkryty z wodą morską, sektor wodny dla dzieci, gabinety odnowy biologicznej, kręgielnia, strzelnica sportowa i wiele innych.
Rejsy wędkarskie po morzu - kutry rybackie organizują rejsy wędkarskie na połowy dorszy.
Rejsy wycieczkowe - Żegluga Przybrzeżna organizuje wycieczki po Bałtyku, a także rejsy tramwajem wodnym po rzece Wieprza z Darłowa do Darłówka.
Wycieczki na Bornholm - odbywają się z Pasażerskiego Terminalu Odpraw Granicznych w porcie w Zachodnim Darłówku.
Przystań jachtowa - dostępna jest w Darłówku Zachodnim.
Staw rekreacyjny - znajduje się w drodze z Darłowa do Darłówka Wschodniego tzw. Traczowisko. Istnieje tu możliwość skorzystania z kajaków, rowerów wodnych i łódek. Jest także grill oraz wszelkiego rodzaju napoje.
Sporty wodne na Jeziorach Bukowo, Kopań i Jamno – na przystani żeglarskiej nad J. Jamno i Bukowo funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków, rowerów wodnych i sprzętu do windsurfingu.
Przejażdżki rikszą oraz bryczkami – możliwe są na terenie Darłówka Zachodniego.
Kursy ciuchcią – odbywają się z Darłówka Zachodniego do Darłowa.
Ogródki plażowe, dyskoteki - znajdują się na terenie Darłówka Wschodniego oraz Zachodniego dostępne do późnych godzin nocnych.
Boiska do gry w piłkę siatkową – organizowane są na plaży w Darłówku Wschodnim, na którym są również rozgrywane liczne olimpiady.
Stadion piłkarski, boiska - dostępne w Darłowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Korty tenisowe, baseny - dostępne na terenie Jednostki Wojskowej Marynarki Wojennej w Darłówku Zachodnim oraz w Hotelach.
Ranczo "Mustafa" - znajduje się nieopodal Darłowa we wsi Bobolino. Stadnina konna oferuje przejażdżki konne, bryczkami oraz kursy szkoleniowe w siodle.

Wycieczki rowerowe:

  • Mała Pętla (7 km) Darłówko Zachodnie ul. Zwycięstwa - Darłowo - Morska - Conrada - Darłówko Wschodnie.
  • Pętla Szlakiem Cystersów (23 km) Darłowo- Bobolin - Dąbki - Bukowo Morskie - Pęciszewko - Rusko - Darłowo.
  • Duża Pętla Nadmorska (37 km) Darłówko - Wicie - Jarosławiec - Rusinowo - Barzowice - Drozdowo - Darłowo.
  • Duża Pętla Wiatrakowa (39 km) Darłowo - Cisowo - Drozdowo - Sulimice - Kowalewice - Stary Jarosław - Krupy - Darłowo.


Szlaki turystyczne:

  • Rezerwatów – niebieski – 75 km na trasie Polanów – Darłowo,
  • Nadmorski – czerwony – 100 km na trasie Mielno – Jarosławiec,
  • Zabytków średniowiecza – czarny – 104 km na trasie Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, grodziska i zabytki budownictwa wiejskiego,
  • Turystyki wodnej rzeką Wieprzą – spływ Kępice – Darłowo.


Wycieczki piesze:

  • Szlak Nadmorski: przez Ziemię Darłowską przebiega odcinek długości 32 km.
  • Z Łaz: do Dąbkowic (4,3 km); do Dąbek (12,3 km); do Bobolina (14,7 km); do Żukowa Morskiego (17,2 km); do Darłowa (20,6 km); do Darłówka (23,7 km); przez mierzeję i kanał jeziora Kopań (29,7 km); do Wicia (33,1 km) i do Jarosławca (38,6 km).
  • Szlak Rezerwatów: przez Ziemię Darłowską przebiega odcinek długości 16 km.
  • Z Darłówka: do Darłowa (3 km); do Zielnowa (10 km); do Kowalewic (14,8 km); do Starego Krakowa (19,2 km); do Leśniczówki Krakowiany (21,6 km); do Sławska (27,7 km); do Sławna (31,8 km); do Polanowa (71,5 km).
  • Szlak Jezior Nadmorskich i Wiatraków: Z Darłowa: do Cisowa (4 km); do Kopań (5,8 km); do Palczewic (9 km); do Wicia (13,2 km).


Festiwal Filmów Skandynawskich – odbywa się każdego roku w sierpniu, w Kinie Bajka w Darłowie.
Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych – odbywa się corocznie otwierając letni sezon turystyczny.
Międzynarodowy Festiwal Latawców - cykliczna impreza, organizowana w sezonie letnim na plaży w Darłówku Zachodnim. To jedyna taka impreza w Polsce. Co roku uczestniczą w niej osoby z całej Polski i większości krajów Europy, a także z Kanady.